Capoeira

 Capoeira to brazylijska sztuka walki połączona z tańcem, to sport i świetna zabawa dla każdego z nas niezależnie od wieku.

Historia Capoeiry rozpoczeła się w XVI wieku, kiedy Brazylia została skolonizowana przez Portugalię. W tamtych czasach niewolnictwo było powszechne, zwłaszcza u posiadaczy plantacji cukru i kawy, znajdujących się na Północy kraju. Kiedy niewolnicy sprowadzeni z Angolii przybyli do Brazylii, musieli znaleść jakąś formę broni przeciwko przemocy i restrykcjom nałożonym przez Portugalczyków. Ich właściciele zabronili im praktykowania ich sztuki walki, tak więc niewolnicy, aby oszukać swoich panów, wprowadzili do niej elementy tańca i muzyki. Tak powstała Capoeira.

      Capoeira praktykowana była tylko w trzech brazylijskich stanach: Rio De Janeiro, Bahia i Pernambuco, ale dalej musiała być ukrywana. Walki odbywały się na małych polach z krzakami, tego typu miejsca zwane były kiedyś "capoeira" lub "capoeirao", stąd właśnie pochodzi nazwa brazylijskiej sztuki walki. Uprawianie Capoeiry zabronione było w Brazylii do roku 1930, obierana była przez społeczeństwo jako zbyt brutalna sztuka walki. Prawo nakazywało aresztowanie każdego, kto ją praktykował. W tym samym roku, bardzo szanowany "Mestre Bimba" wystąpił przed ówczesnym prezydentem Jetulio Vargas, któremu występ tak bardzo się spodobał, że ustanowił capoeirę narodowym sportem.
 

Zajęcia odbywają się 1 x w tyg. po 60 min.

Zajęcia odbywają się w piątki o godzinie:

16:30 (grupa 6 do 9 lat)

17:30 (grupa starsza)

W poniedziałki o godzinie

20:00 (dorośli)Koszt 56zł za miesiąc (4 spotkania).


Prosimy o zapoznaniem się z regulaminem zajęć!

Galeria

O nas

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziałów w kursach, kołach zainteresowań i warsztatach. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, instruktorów, lektorów oraz twórców.

Kontakt

Centrum Kultury Podgórza
KLUB PIASKOWNICA

Adres: ul. Łużycka 55 (I piętro)
  30-658 Kraków
Telefon: +48 12 652-10-10
kom.: +48 505-244-274
E-mail: piaskownica@ckpodgorza.pl